trochę prozy i różności, opowiadanie autobiograficzne
Kategorie: Wszystkie | poglądy | wszystkie
RSS
wtorek, 17 lipca 2018
Mój IPN 1

Teraz, władze państwa i urzędów, budują swój autorytet, na bazie bohaterskiego udziału w przemianach ustrojowych.

 Uczyłem się i pracowałem, po II wojnie światowej w okresie, teraz komuną nazywanym, ale nie spotkałam ani jednego komunisty. Polska była uzależniona od ZSSR, podobnie, jak teraz od UE i USA, ale to uzależnienie z czasem malało.  Jej rozwój, wolniejszy niż chęci, ograniczony zasobem kapitałowym, stworzył tendencje do przemian ustrojowych.

Przedsiębiorstwa państwowe, poddane nowym regułom egzystencji, bez wsparcia konsumpcyjnego nowego układu, zostały zmarnotrawione.

18:56, krzysztof70-36
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 lipca 2018
OTO JEST PYTANIE

Czy mamy obecnie Sąd Najwyższy, czy Sąd Najwyżej Zlekceważony.

21:55, krzysztof70-36
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 czerwca 2018
PORÓWNANIA

Za czasów PRL-u, rządzący mówili nam, ludziom pracy, ile robimy dla społeczeństwa, przy wsparciu partii, gorliwsi dodawali i ZSRR. 

Teraz słyszymy: ile to rząd i partia rządząca, robią dla nas i jak nas uszczęśliwiają, sami, gorliwsi dodają: mimo sprzeciwu Unii Europejskiej.   

19:15, krzysztof70-36
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 maja 2018
POGLĄDY

Bezdyskusyjne, gdy robię przeglądy,

w świetle nicości, gubię me poglądy.

16:42, krzysztof70-36 , wszystkie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 lutego 2018
Z PERSPEKTYWY PRZEŻYTYCH 82 LAT

Napad Niemiec na Polskę w 1939 roku, pozbawił Polaków nie tylko wolności, ale też informacji publicznej o  ich losach. Zapanował terror i rasistowska propaganda. Przeciętny Polak z Polski centralnej, nie miał wówczas wiedzy o stalinowskich represjach, na terenach  Kresów wschodnich.

Armię ZSSR, której towarzyszyło wojsko polskie, przyjmowano jako zwycięzców i wyzwolicieli.

Powstały rząd Polski i władze lokalne, nawoływały do pracy, przy odbudowie i budowie zniszczonego i rozkradzionego kraju.

Wokół różnych haseł, zaczęli się gromadzić, aktywiści tamtych czasów, jedni dla osiągnięcia celów, drudzy dla przypodobania się zwierzchnikom i czerpania dla siebie korzyści. Wyglądało to chyba podobnie jak teraz, mimo że inny ustrój i media.

Zmieniły się wówczas granice Polski, i wiedza o represjach stalinowskich na kresach wschodnich, była przenoszona jedynie fragmentarycznie, niejawnie.

Przez naukę i pracę, wyrastali nowi fachowcy i nowa inteligencja, gdyż ta przedwojenna została wymordowana przez hitlerowców, stalinowców, zginęła w czasie wojny, lub wyemigrowała na „Zachód”

Jako obywatele Polski, wiedzieliśmy że nasz rząd jest uzależniony od ZSSR, ale na to uzależnienie zgodził się świat. Dokonano podziału na strefy wpływów mocarstw.

Ani wówczas, ani dzisiaj nie wyobrażam sobie, że wtedy była szansa, na zmianę tej sytuacji tajnymi siłami polskiego podziemia.

Myślę teraz, kiedy wiele szczegółów z czasów powojennych, zostało ujawnione, że polityka polskiego rządu na uchodźstwie, po zakończeniu wojny, przestała służyć Polsce, a stwarzała dodatkowy precedens do mordowania polaków. 

22:29, krzysztof70-36
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 35